Profilaktyka to nasza taktyka – I edycja

W niedzielę 19. czerwca, w hali sportowej przy ul. Umińskiego 11, odbył się, organizowany przez UKS Niedźwiadek, a współfinansowany z budżetu Dzielnicy Pragi Południe, piknik rekreacyjno-sportowy pod hasłem „Profilaktyka to nasza taktyka I edycja”. Wzięły w nim udział dzieci z całej Pragi Południe. Impreza miała charakter otwarty, więc przyjść mógł każdy, by razem uczestniczyć w sportowej rywalizacji i powalczyć o wspaniałe nagrody. A naprawdę było o co:-)

Dzieci startowały w czteroosobowych ekipach w dwóch kategoriach wiekowych: 5-8 i 9-13 lat. W niektórych przypadkach nie udało się skompletować pełnego składu, wtedy drużyny były mniejsze. Wszystkie ekipy otrzymały karty startowe z wymienionymi stacjami, na których trzeba było wykonać zadanie sportowe. Po wykonaniu zadania przez dzieci, osoba odpowiedzialna za dany punkt, wpisywała wyniki. Co ważne, liczył się rezultat całej drużyny, który był sumą wyników cząstkowych każdego zawodnika, tak więc wkład każdej osoby był równie istotny. Dzięki temu dzieci miały okazję poczuć, czym jest rywalizacja drużynowa, wzajemne wspieranie się i motywowanie. Mogły zrozumieć, że dla wspólnego rezultatu warto się starać równie mocno, co dla wyniku indywidualnego.

profilaktyka-to-nasza-taktyka-i-edycja-1

Stacje były różnorodne: od zwisu na linie, poprzez slalom z piłką, skok w dal, przechodzenie z piłeczką pingpongową na łyżce pod i nad płotkami, aż po memory w wersji sportowej. Dzieci miały okazję wykazać się zarówno siłą, skocznością, celnością, jak i sprytem i spostrzegawczością. Pewnym zaskoczeniem był fakt, że na koniec zawodów w tych samych konkurencjach wzięli udział rodzice. Zgłosiły się dwie czteroosobowe ekipy. Jak sobie poradzili? Niech ocenią sami;-) Dla dzieci ważne było jednak to, że rodzice nie stali jak zawsze z boku, dopingując i mniej bądź bardziej je motywując, tylko swoją postawą dali przykład, że warto się ruszać, a rywalizacja sportowa może być również dobrą zabawą. I nie zawsze trzeba wygrać i w glorii chwały stanąć na najwyższym stopniu podium. Tak naprawdę chodzi o zaangażowanie i danie czegoś z siebie innym… chociażby krótkiej chwili, w której emocje, tak często pod kontrolą na co dzień, mogą być wyrażane bez ograniczeń, a okrzyki radości, czy łzy rozczarowania nie są niczym wstydliwym. Oby tak częściej drodzy rodzice!

Zwieńczeniem zawodów było rozdanie nagród. Dostali je wszyscy, bez względu na to, które miejsce zajęli. Tym razem był to sprzęt sportowy, taki jak piłki do waterpolo, do nogi, czy siatkówki, rakietki do badmintona, czy frisbee. Na pewno się przydadzą w czasie wakacyjnego wypoczynku… Oprócz tego, dzieciaki dostały paczki ze smakołykami, a rodzice piękne kubki. I chociaż nie dla nagród się powinno walczyć, zawsze jest miło, jeśli trud zostanie doceniony. Ta dodatkowa motywacja działa nie tylko na najmłodszych;-)

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w pikniku i zapraszamy na kolejną edycję już jesienią. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do starszych zawodników naszego Klubu, którzy włożyli swój wysiłek i poświęcili czas w przygotowanie oraz przeprowadzenie imprezy. Jak zawsze możemy na Was liczyć:-)