UKS Niedźwiadek w Sumo Sportowym

Do Polski sumo sportowe trafiło w 1997 roku. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrane zostały w Gdańsku. Organizatorem był Polski Związek Zapaśniczy a licencja z numerem 1 wydana została Sławomirowi Wojciechowi Luto (Prezes UKS Niedźwiadek). W 1997 na Mistrzostwach Europy w sumo, w Riesie zdobył dwa historyczne medale – brąz w kategorii plus 115 kg i srebro w kategorii open. 1999 Tallin (Estonia) Mistrzostwa Europy seniorów i seniorek zdobywa kolejny medal brąz kat. Open.

Dyscyplina rozwija się dynamicznie, do rywalizacji dołączają coraz to nowe kluby i zawodnicy.

W maju 2011 roku na arenie pojawił się UKS Niedźwiadek. I już w 2012 r zdobył by Kubowe Mistrzostwo Polski  gdyby nie to że akurat w tym roku ogłoszono podział na Puchar Polski Kobiet i Puchar Polski Mężczyzn. Takie metody liczenia punktów dały Niedźwiadkowi dwa drugie miejsca w seniorach i seniorkach. W latach następnych UKS Niedźwiadek zajmował niekwestionowane pierwsze miejsce niezależnie od sposobu liczenia punktów przez Polski Związek Sumo. Pochwalić się zatem możemy tytułem Mistrza Polski od 2013 r do 2016 r włącznie. W 2015 r Niedźwiadek wyrównał dotychczasowy rekord reprezentacji Polski czyli zawodnicy Niedźwiadka na Mistrzostwach Świata Seniorów zdobyli indywidualnie trzy medale. Byli to Monika Skiba, Jacek Piersiak oraz Michał Luto. W 2016 r na Mistrzostwach Europy drużynowa reprezentacja Polski złożona wyłącznie z zawodników Niedźwiadka w składzie, Marcin Luto, Mateusz Linka, Jacek Piersiak, Michał Luto zajęła drugie miejsce ulegając tylko reprezentacji Rosji. Na kolejnych Mistrzostwach Świata UKS Niedźwiadek ma już czterech reprezentantów Monikę Skiba, Marcina Luto, Jacka Piersiaka, oraz Michała Luto który zdobył ponownie srebrny medal.

To na razie tyle, jeżeli zaś Drogi Czytelniku uważasz że to mało i że Mógłbyś nam pomóc, zapraszamy na treningi. Wielu z pośród nas udowodniło że przygodę ze sportem rozpocząć można w każdym wieku.