603 682 799 uksniedzwiadek.pl@gmail.com
DYWAGACJE O SPORCIE I JEGO ZNACZENIU W ŻYCIU CZŁOWIEKA – Cz. II : Sport jako ratunek przed pułapkami cywilizacji.

DYWAGACJE O SPORCIE I JEGO ZNACZENIU W ŻYCIU CZŁOWIEKA – Cz. II : Sport jako ratunek przed pułapkami cywilizacji.

arabska-7a-14Ruch jako taki to ważny element prawidłowego i całościowego rozwoju dziecka. Poprzez ruch kształtujemy motorykę, psychikę (hart ducha) ale i poprawiamy funkcje życiowe. Dzięki aktywności fizycznej, jesteśmy zdrowsi, a co za tym idzie szczęśliwi. Poprawiamy metabolizm, sprawiamy, że organy są zdrowe, nieodtłuszczone. Organizm jest prawidłowo natleniony.

Według statystyk co trzecie dziecko w wieku 6 – 15 lat spędza do 30 godzin tygodniowo przed telewizorem lub komputerem. Co czwarte dziecko ma nadwagę (w latach siedemdziesiątych nadwagę miało 4% uczniów). Wielu młodych ludzi potrzebuje dodatkowej dawki aktywności ruchowej. Dla prawidłowego kształtowania postawy ciała niezbędne są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha. Bardzo duży procent społeczeństwa cierpi na wady postawy, które powodują ból i trud w codziennym funkcjonowaniu. Znaczna część z nich nie zdaje sobie sprawy, jak mało należałoby zrobić, by pozbyć się tych dolegliwości. Dodatkowo aby prawidłowo kształtowały się układy oddychania i krążenia muszą być podejmowane wysiłki wytrzymałościowe. Zdaniem specjalistów dzieci w Polsce rodzą się zdrowe i zachowują dobrą kondycję do końca wieku przedszkolnego. Coraz mniej sprawne i chorowite stają się w miarę upływu lat, od momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Dzieci i młodzież stają się niewolnikami telewizji, gier komputerowych i internetu. Ruch nie daje już radości, a przynosi szybkie zmęczenie. Nie daje też coraz częściej uczucia zdrowej, sportowej rywalizacji. Aż 38% chłopców i 56% dziewcząt przeznacza na intensywne ćwiczenia fizyczne zaledwie jedną godzinę tygodniowo lub mniej, a norma wysiłku dla młodzieży wynosi co najmniej 4 godziny w tygodniu. Jeśli zatem nie chcemy odbierać naszym dzieciom szans na zdrowie oraz dłuższe i lepsze życie, skłaniajmy je do ruchu i uprawiania sportów, a najlepiej czyńmy to razem. Należy więc stworzyć niezbędne warunki do rozwoju zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży, traktować je poważnie i utwierdzać w przekonaniu, że dobra zabawa, ruch, sport są w życiu człowieka tak samo ważne jak zdobywanie wiedzy. dsc_3356Wysiłek fizyczny jest niezbędny, jak już wcześniej było zaznaczone, dla prawidłowego rozwoju organizmu: pobudza bowiem pracę serca, przyśpiesza krążenie krwi i rytm oddychania, rozwija układ mięśniowy i nerwowy. Poza tym dziecko rozwija swoją sprawność ogólną.
Dziecko uczęszczając na zajęcia ruchowe, wraz z ludźmi o podobnym zainteresowaniach, nie zatraca się w zaimponowaniu rówieśnikom. Zagospodarowany czas wolny owocuje: zdrową rywalizacją sportową, zdobytymi trofeami i radością, z tego, że zrobiłem coś sam. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy dziecko złapie bakcyla na uprawianie sportu wyczynowo, ale jesteśmy w stanie stwierdzić jedno na pewno. Sport, może tylko poszerzyć horyzonty,
poprawić zdrowie i pokazać pozytywne aspekty życia w społeczeństwie, bo bez 2 człowieka nie byłoby zdrowej sportowej rywalizacji, tego efektu “wow”. Sport dając ludziom zdrowie, radość, rozrywkę, stawia równocześnie dość mocne tamy patologiom społecznym. Jednym słowem ruch na pewno wesprze rozwój Państwa pociechy. Nie czekajcie aż minie okres największej aktywności dziecka, zapiszcie go na zajęcia już dziś.

 • 20170425_184938
 • dsc_3356
 • arabska-7a-14
 • 20170424_170840
 • arabska-7a-23
 • r0051553
 • arabska-7a-30
 • arabska-7a-25
 • arabska-7a-21
 • arabska-7a-7
 • ferie-zimowe-wegierska-gorka-2017-83
 • mp-w-sumo-strzelce-opolskie-2017-16

© 2017 Piotr Dymek bullis.pl