603 682 799 uksniedzwiadek.pl@gmail.com
DYWAGACJE O SPORCIE I JEGO ZNACZENIU W ŻYCIU CZŁOWIEKA – Cz. I : Sport jako element rozwoju osobowości człowieka.

DYWAGACJE O SPORCIE I JEGO ZNACZENIU W ŻYCIU CZŁOWIEKA – Cz. I : Sport jako element rozwoju osobowości człowieka.

arabska-7a-25Sport jest jednym z kluczowych elementów życia społecznego. Trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez ruchu. Nie ulega wątpliwości, że uprawiając sport wdrażamy wiele wartości niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Dlatego właśnie stanowi on niezastąpione narzędzie wychowawcze. Występujący u dzieci „głód ruchu” jest wyrazem podświadomej chęci zaspokajania tej bardzo ważnej potrzeby, zapewnienia niezbędnego czynnika stymulującego rozwój: fizyczny, duchowy, emocjonalny i społeczny.

Wartości edukacyjne sportu przejawiają się w naturalny, niewymuszony sposób, poprzez zabawę i jego żywiołowy charakter. Dodatkowo dzięki poczuciu jedności w społeczności sportowej, łatwiej jest wejść w relacje międzyludzkie w innych grupach. Dlatego regularne uprawianie sportu już od najmłodszych lat jest uznanym sposobem zapobiegania przemocy, alkoholizmowi i narkomanii. Ważniejsze jest jednak to, że rozwija przede wszystkim odwagę, stanowczość, siłę woli, wytrwałość w dążeniu do celu, zdecydowanie, zdolność do podejmowania szybkich decyzji, umiejętność pokonywania strachu, poczucie wiary we własne siły, zdolność arabska-7a-21koncentracji, zdyscyplinowanie, umiejętność wyrzeczeń, opanowanie, poczucie odpowiedzialności – także za innych, uczciwość, sprawiedliwość, sumienność oraz wrażliwość. Dzięki rozwojowi motoryki dzieci i młodzież stają się niezależne od otoczenia, co podnosi ich wiarę we własne siły.

Przez ruch dziecko ma możliwość poznawania siebie samego, własnego ciała i własnych możliwości. Sport promuje odpowiednie zachowania, kształtuje charakter i tożsamość oraz poprawia naszą ogólną kondycję. Sport uczy wszelkich zasad życia społecznego: poszanowania wartości, szacunku dla innych, przestrzeganie zasad, poczucie solidarności i chęć do podejmowania zwiększonego wysiłku, utrzymanie dyscypliny w grupie, umiejętność życia we wspólnocie. Dzięki szerokiej palecie funkcji, sport przygotowuje poniekąd do tego jak można sobie radzić w sytuacjach stresowych.

arabska-7a-7Możliwość wyćwiczenia w sobie umiejętności radzenia sobie ze stresem, będzie owocowało w późniejszym młodzieńczym i dorosłym życiu codziennym, zawodowym, ale i prywatnym. Dlatego serdecznie zapraszamy na zajęcia do UKS Niedźwiadek, na których doświadczeni instruktorzy, wprowadzą Państwa dziecko w sferę mini społeczności klubowej, która będzie doskonałą podwaliną do “walki” w późniejszym życiu.

© 2017 Piotr Dymek bullis.pl