KLZ – walka Marcina Luto

02-11-2016 roku ruszyła Krajowa Liga Zapaśnicza. UKS Niedźwiadek zaistniał na niej poprzez występ Marcina Luto który na okres studiów na Warszawskim AWF-ie reprezentuje w zapasach barwy stołecznego AZS-u. Był to bardzo udany debiut Marcina. Wygrał on swoją walkę 4-0. Mam nadzieję że treningi na AZS-ie pozwolą Marcinowi na rozwój w kolejnej trenowanej przez niego dyscyplinie sportu. Zaczynał on od lekkoatletyki. Zadbała o to jego mama Dorota która pragnęła znaleźć kontynuatora swojego hobby. Pomimo niewątpliwego talentu do rzutów (70 metrów piłką palantową w trzeciej klasie szkoły podstawowej) i przelotnego romansu z zapasami miłością Marcina była piłka. A dokładnie piłka do kosza. Rozpoczął treningi na Polonii jako gimnazjalista i dotarł razem z nią aż do Ekstraklasy gdzie Polonii zabrakło pieniędzy na udział w rozgrywkach. Nie chciała ona też pozbyć się Marcina a kwota którą zażądała za transfer była za wysoka. Chociaż tak naprawdę to Marcin był za niski. Tylko 194 cm wzrostu to jeszcze nie koszykarski szał. W tym samym czasie powstał UKS Niedźwiadek więc Marcin dołączył do starszego brata. To było pasmo sukcesów przeplatane brakiem szczęścia do sędziów i kontuzji. Marcin jest tegorocznym Mistrzem Europy Młodzieżowców w sumo ale moim zdaniem bardziej spektakularnym sukcesem jest drugie miejsce w Europie w turnieju drużynowym seniorów. Drużyna Polski (czytaj Niedźwiadka) w składzie Marcin Luto, Jacek Piersiak, Michał Luto, Mateusz Linka przegrała tylko z reprezentacją Rosji. Pozostając zawodnikiem Niedźwiadka w sumo wystartował też na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców i zajął drugie miejsce. Ten wynik zainspirował go do poważniejszego zajęcia się zapasami. I chyba nie była to zła decyzja bo dwa tygodnie temu został piątym zawodnikiem Akademickich Mistrzostw Świata. Gratulujemy Marcinowi i życzymy dalszych sukcesów we wszystkich trenowanych przez niego dyscyplinach sportu.

1,22 minuty walka Marcina