603 682 799 uksniedzwiadek.pl@gmail.com

Historia Sumo Sportowego

 
Pewnie każdy z nas ma jakąś wiedzę na temat sumo (choćby że pochodzi z Azji), a czy wiecie czym jest sumo sportowe?. Cóż, teraz możecie się dowiedzieć . Ale na początek, czym dokładnie jest sumo.

Sumo – to rodzaj zapasów i sport kontaktowy, w którym zawodnik stara się wypchnąć swojego rywala z pola walki (dohyo) lub sprawić, że dotknie on podłoża inną częścią ciała niż spód stopy. Sport pochodzi z Japonii i jest uważany za jedną z najstarszych sztuk walki. Sumo jest wspominane w mitach i legendach zawartych w najstarszych kronikach japońskich, spisanych w VIII wieku.

W II połowie XX wieku w walkach sumo zaczęły zachodzić istotne przeobrażenia. Zainteresowanie tym sportem zaczęło spadać i do grona japońskich zawodników zawodowo uprawiających ten sport zaczęto dołączać przedstawicieli innych nacji, co przez wiele stuleci było nie do pomyślenia.

W wyniku tych przeobrażeń wyewoluowało sumo sportowe w którym rywalizować mogą wszyscy, nie tylko Japończycy. Ewolucja polegała przede wszystkim na tym, że wprowadzono kategorie wagowe i wiekowe dzięki temu każdy może się sprawdzić z równymi sobie. Popularyzacją sumo sportowego na świecie i organizacją mistrzostw świata amatorów zajmuje się International Sumo Federation (Światowa Federacja Sumo). Męskie Turnieje Światowej Federacji Sumo odbywają się w wadze lekkiej (do 85 kg), średniej (115 kg), ciężkiej (ponad 115 kg) i otwartej (gdzie nie ma podziału na wagę). Następnym krokiem niezbędnym do popularyzacji sumo sportowego okazało się wprowadzenie na dohyo kobiet, gdzie również mamy kategorię otwartą, wagę lekką do 65 kg, średnią do 80 i ciężką powyżej 80. Był to chyba najtrudniejszy krok do zrozumienia i zaakceptowania przez rodowitego Japończyka. Przecież w zawodowym sumo wystarczyło wtargnięcie kobiety na dojo aby przerwano turniej a 37 ton gliny z której je zbudowano zostało wywiezione z hali. Sumo sportowe ewoluuje nadal, aczkolwiek z dużymi oporami ze strony Japońskiej.

Wprowadzane są nowe kategorie wagowe, zmianie ulegają techniki rzutów i powaleń. Aktualnie sumo uprawiane jest również poza Japonią w wielu krajach powstały Związki Sumo. Sumo sportowe staje się coraz bardziej popularną dyscypliną na całym świecie i w Europie skąd wywodzą się jedni z najlepszych zawodników. W Polsce sumo pojawiło się w połowie lat 90, a już w 1997r. rozegrano pierwsze mistrzostwa kraju.

 

POCZYTAJ WIĘCEJ O SUMO